beyaz

Yorgunluğunuzu Gıdalarla Yenebilirsiniz!

 • Sağlık
 • 0
 • 2K
 • 1

Yorgunluğunuzu Gıdalarla  Yenebilirsiniz!

Sürekli olarak kendinizi yorgun hissediyor ve stresli bir hayatın içerisinde yer alıyorsunız; bazı gıdaların mucizesi ile daha enerjik ve mutlu olmayı başarabilirsiniz. Özellikle hem beden sağlığına hem de ruh sağlığına etkili olan bu gıdalar  güne başlarken  tüketilmesi halinde gün boyu enerji dolu olmanıza yardımcı olacaktır.

Kefir:  Oldukça faydalı olan kefir; yorgunluğa iyi gelen gıdalar arasındadır. İçerdiği Probiyotik bakteriler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bu sayede enerji düşüklüğü ve yorgunluğu atmak kolaylaşabilir. Ara öğünlerde 1 bardak kefir ile yanında kuruyemiş yerseniz kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz.

Muz:  İçeriğinde bulunan potasyum sayesinde yorgunluğu gidermenin yanı sıra ayrıca mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin salgılanmasını da yardımcı olmaktadır. Günde iki tane muz yiyerek sizde bu faydalarından yararlanabilirsiniz.

Mantar: Mantar serotonin salgılanmaya yardımcı olması nedeniyle ve ayrıca protein içeriği ile vejetaryenler için de sağlıklı bir gıdadır. Mantar tüketilmesi sayesinde bu etkilerinden faydalanmak mümkün olacaktır.

Su: Gün içerisinde düzenli su tüketmek ve günde en az 2 litre su içmek vücuttaki halsizlik ve yorgunluğu alabilmektedir. Vücutta oluşan su kaybını beklemeden su içmek gereklidir özellikle bahar ve yaz günlerinde 3 litreye kadar su içmek faydalı olacaktır.

Taze yeşillikler:  Koyu yapraklı sebzeler özellikle B vitamini açısından ve folik asitten zengin gıdalardır. B vitaminleri ise yorgunluğu atmak da oldukça faydalıdır. Bu nedenle sebzeler mutlaka sık olarak tüketilmelidir.

Tam tahıllar: Yulaf, çavdar ve buğday gibi tahıl ürünleri özellikle yorgunluk için faydalıdır. Çünkü içeriğinde B vitamini bulunur. Kan şekeri dalgalanmalarını ortadan kaldıracak etki yaratır.

Kuruyemiş: Kuruyemişler özellikle E vitamini içermesi ve ayrıca magnezyum, potasyum ve lif açısından zengin olması yorgunluğa düşman olacaktır. Badem, fındık, ceviz gibi kuruyemişler Omega 3 yağ asitleri nedeniyle gün içerisinde bir avuç tüketmek sayesinde hem kalp sağlığını hem de gün içerisinde enerji alınmasını sağlayacaktır.

Avokado: Vitamin ve mineral açısından yüksek oranda yağ asitleri bulunduran bir meyve olan avokado günlük vitamin ihtiyacını karşılar ve ayrıca vücudun duyduğu yağ asitleri ihtiyacını giderir. Bunun yanı sıra avokado ile tüketilen gıdaların vücuda daha etkili kullanılmasında yardımcı olur.

İlgili yayınlar

  • 1
  Güzel Bir Cilde Sahip Olmanın Püf Noktaları!

  Güzel Bir Cilde Sahip Olmanın Püf Noktaları!

  Bazı ciltler doğuştan kusursuzdur. Ancak onu korumak için mutlaka özen gösterilmesi gerekir. Ayrıca çevre koşulları, makyaj, stres gibi birçok neden ... Daha

  • 1
  Topuk çatlaklarına bitkisel uygulamalar

  Topuk çatlaklarına bitkisel uygulamalar

  Özellikle yaz aylarında açık ayakkabı giymek, terlikle gezmek gibi birtakım uygulamalar sonrasında topuklarda kuruma ve çatlama ortaya çıkabilmektedir. Genelde kadınlarda ... Daha

  • 1
  Böbrekleri korumanın 10 etkili yolu

  Böbrekleri korumanın 10 etkili yolu

  Böbrekler onca ilaç kullanımının arasında belki de en çok ihmal edilen organlarımız. Ancak basit formüllerle böbreklerinizin ömrünü uzatabilirsiniz

  • 1
  Yemeklerden Sonra Yapılan Yanlışlar!

  Yemeklerden Sonra Yapılan Yanlışlar!

  Kısacası; yıllardır yapmış olduğunuz yemek sonraki alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gerekiyor çünkü sağlık için oldukça önemli olan bu uygulamalar maalesef ilerde sorun ... Daha