beyaz

Yemeklerden Sonra Yapılan Yanlışlar!

  • Sağlık
  • 0
  • 2K
  • 1

Yemeklerden Sonra Yapılan Yanlışlar!

Özellikle Türk kültürü geleneğinde yemeklerden sonra mutlaka tatlı, meyve, çay ve kahve tüketimi sağlanmaktadır. Yemeğin üzerine keyif yapmak amacıyla yıllardır devam eden bu alışkanlık; birçok açıdan sağlığa zararlı olabilmektedir. Bunun yanı sıra yemek sonrasında kestirmek yani biraz uyumak bile birçok açıdan sağlık sorunları yaratabiliyor.

Yemekten sonra uyumak; reflü ve obezite hastalıklarını beraberinde getiriyor. Ayrıca yemek sonrasında banyo yapmak yüzmek gibi uygulamalar ise tehlikeli olabilecek kramplar oluşmasına etken oluyor. Yemeğin hemen sonrasında uyumaktan mutlaka kaçınmalısınız. Çünkü yemek sonrası midemizde bulunan yemekler asit borusuna doğru hareket eder. Eğer bu alışkanlık sürekli devam ederse; reflü hastalığına yakalanma ihtimaliniz yüksek olacaktır.

Yemek sonrası uyumak diyaframın daha çok kasılmasına ve bu nedenle horlamaya da etken yaratabiliyor. Mutlaka yemekten sonra en az 2 saat uyanık kalmak ve hazmetmek önem taşımaktadır. 

Yemek sonrasında duş almak; özellikle sıcak duş almak kesinlikle yapılmaması gereken uygulamalar arasında yer alıyor. Vücut yemeği sindirmek için sıcaklığını korumak ister ancak sıcak duş yapıldığında kan akışı mideden çekilmek suretiyle fazla sıcaklıktan korunmak amacıyla deriye doğru ilerler. Bu da yemeğin sindirim sistemine geç ulaşmasını etken olur ve geç hazmetme ortaya çıkar.

Yemeklerden sonra çay  tüketmek; oldukça yanlış bir alışkanlık! Yemeklerden sonra bir saat boyunca hiçbir şey tüketmemek en sağlıklı uygulamadır. Çünkü gıdalardan alınan demir vücut tarafından çay içildiğinde sindirilmesi mümkün olmuyor.

Yemekten sonra yürümek; özellikle tok karnına yürümek sağlıksız bir uygulama!  Vücudun hemen yediklerini sindirmeye çalışması sindirim sisteminin yavaşlamasına ve reflüye neden olabilmektedir. Yürüyüş yapmadan önce yarım saat beklemek uygun bir davranış olacaktır.

Yemekten sonra meyve tüketmek; besinlerin sindirilmesini zorlaştırıyor. Bu nedenle mutlaka meyveyi aç karnına tüketmek çok daha sağlıklı olacaktır. 

Yemek sonrasında yüzmek de birçok açıdan sağlık sorunları yaratabilir. özellikle tok karnına yüzülmesi vücutta kramplara neden yaratabiliyor. 

Kısacası; yıllardır yapmış olduğunuz yemek sonraki alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gerekiyor çünkü sağlık için oldukça önemli olan bu uygulamalar maalesef ilerde sorun yaşamanıza etken olacaktır.

İlgili yayınlar