beyaz

Yağlı Ciltlere Makyaj Tüyoları

  • Sağlık
  • 0
  • 1K
  • 1

Yağlı Ciltlere Makyaj Tüyoları

​Yağlı ciltler; makyaj yapılması zor olan ve makyajın kolay olarak akmasını sağlayan bir duruma sahip olması nedeniyle oldukça sorun yaratır. Yağlı cilde sahip olan kişiler bu durumun ne kadar zor olduğunu iyi bilirler. Özellikle sabah yapılmış olan bir makyaj öğle sıralarında parlayarak akmaya başlar. Ayrıca kullanılmış far göz kapaklarında birikir ve bu durumda oldukça rahatsız edici olmaktadır. 

Yağlı cilde sahip olan kişiler; makyaj yaparken öncelikle yağ dengeleyici temizleme ürünleri kullanmalıdırlar. Mutlaka makyaj yapmadan önce köpük ya da tonikler kullanmak cildin parlamasını önler ve hafta içerisinde iki kez kil maskesi yapmakta yüzdeki yağlanma miktarını azaltır.

Yağlı ciltlerin nem dengesini sağlamak için salatalık suyu kullanılması ciltteki fazla yağı emmesi sayesinde makyajın daha kolay yapılmasını sağlayacaktır.

Makyaj ürünleri kullanırken mutlaka yağlı ciltlere uygun olan ürünler tercih edilmelidir. Bu sayede allık, göz farı gibi kozmetik ürünlerin ciltte akmasını önler ve parlamayı azaltır. Bu tarz ürünler yağlanma etkilerini azalttığı için yağ bazlı olmamasına dikkat etmek gereklidir.

Fondöten sürmeden önce mutlaka su bazlı nemlendirici uygulanması gereklidir çünkü bu uygulama cildin gün boyu parlamasını en az seviyeye indirecektir.

Gün içerisinde terleme sonrasında cildin yağlanmaması için mutlaka cilde güneş koruyucu kullanmak gereklidir. Bunun için yüksek koruma faktörü içeren bir güneş kremi kullanılmalıdır.

Özellikle pudra ve fondöten seçerken mutlaka yağ emici olanları ve parlama yapmayacak ve parlamaya karşı özel üretilmiş olan ürünleri tercih etmelisiniz.

Fondöten uygularken mutlaka fırça kullanılmalı ellerle fondöten sürülmemelidir. Çünkü elde oluşan bakteriler yüze geçer ve cildin zarar görmesine neden olur.

Ciltte parlayan bölgeler olan burun çevresi, çene üstü, alın gibi bölgelere mutlaka şeffaf pudra kullanmak gereklidir. Bu sayede uyguladığınız bu makyaj bazı; makyajın uzun süre dayanmasını sağlayarak parlama olan bölgeleri de matlaştıracaktır.

Özellikle yanınızda mutlaka yağ emici mendillerin olmasını sağlayın. Gün içerisinde yağlanma olan bölgeler için bu mendillerden faydalanma imkânınız olabilir. Bu sayede cildinizi matlaştırabilirsiniz.

 

İlgili yayınlar