beyaz

Stresle Nasıl Baş Edilir?

 • Sağlık
 • 0
 • 2K
 • 0

Stresle Nasıl Baş Edilir?

Stres özellikle günümüzde birçok kişinin en fazla yaşadığı buhranlardan biridir. Sağlık sorunları, ekonomik sorunlar, terör saldırıları gibi daha birçok olumsuz olaylar ruh halimizi etkilemektedir. Tüm bunların yanı sıra yaşadığımız stres sağlığımızı da gün geçtikçe daha fazla bozmaktadır. Bu nedenle stresle biraz olsun baş edebilmek ve stresi hayatınızdan çıkarabilmek için uygulamalar yapmak en akıllıca davranış olacaktır. Özellikle stresle baş ederken mutlaka beyninizi tatile çıkarmalısınız. Çünkü beyninizdeki yoğun düşünceler ve sorunlar sizi strese sokacaktır. Arada hayal kurmayı ve güzel bir yerde olmayı düşlemek iyi gelecektir.

Ayrıca ılık bir banyo stresi ve vücuttaki negatif enerjiyi üzerinizden atmak için iyi bir fırsattır. Mutlaka gün içerisinde ılık bir banyo yapmayı ihmal etmeyin! Stresle baş edebilmek için bazı kokular vücutta uyarı sağlar; bunlardan en etkili olanlar taze nane veya tarçındır. Bu kokular sizi rahatlatacaktır.

Gergin olduğunuz zaman da mutlaka omuzlarınızı sallayarak rahatlamaya çalışın; bu hareket beyin damarlarının rahatlamasına faydalı olacaktır. Stres içindeyken kesinlikle kahve ya da çay içmeyin daha çok bitki çayları faydalı olacaktır. Melisa, papatya, rezene içebilirsiniz. 

Mutlaka kendinize zaman ayırmayı alışkanlık edinin; günün yorucu temposunun sonrasında gerginlikleri hafifletmek için sakin bir yerde uzanabilir ya da kitabınızı alarak doğanın içerisine bir yerde kitap okuyabilirsiniz.

Sürekli insanları memnun etmeye çalışmayın bu durumda oldukça stres yaratan önemli bir etkidir. Çok sıkıldığınız ve canınız hiçbir şey yapmak istemiyorsa kafanızdaki karışıklıkları gidermek için mutlaka yazmayı deneyin! Yazdıkça rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Stresli durumlarda  meditasyon yapmak ve meditasyon müziği dinlemek iyi gelecektir. Mutlaka komedi filmleri ya da karikatür gibi sizi güldürecek bir takım etkinliklerde bulunun. Gün içerisinde bunu yaparsanız rahatlama imkanı bulabilirsiniz.  

Sabaha işlerinizi bırakmayın! Sabah kalktığınızda iş stresi güne kötü başlamanıza neden olur. O nedenle akşamdan işlerinizi bitirin ve sabahları 15 dakikanızı kendinize ayırarak mutlaka sakinliği sabahtan yaşayın.

​Gün içerisinde kısa yürüyüşler yapabilir ve sahip olduğunuz her şey için şükredebilirsiniz. Çünkü sahip olduklarınız sahip olmadıklarınızdan daha çok daha önemlidir. Asla sahip olacaklarınızı düşünerek kendinizi stres altına sokmayın.

İlgili yayınlar

  • 1
  Güzel Bir Cilde Sahip Olmanın Püf Noktaları!

  Güzel Bir Cilde Sahip Olmanın Püf Noktaları!

  Bazı ciltler doğuştan kusursuzdur. Ancak onu korumak için mutlaka özen gösterilmesi gerekir. Ayrıca çevre koşulları, makyaj, stres gibi birçok neden ... Daha

  • 2
  Bakım Herşey midir?

  Bakım Herşey midir?

  Bu sorunun cevabı şüphesiz ki hayır olamaz. Bakım dediğimizde aklımıza ilk vücut bakımı, cilt bakımı, el ve ayak bakımı, saç ... Daha

  • 0
  Buzun Cilde Faydaları

  Buzun Cilde Faydaları

  Buz; özellikle içeceklerde kullanılan ancak bunun yanı sıra kan dolaşımını sağlamada da etkili olan ve ayrıca cilt için de faydalı ... Daha

  • 1
  Yemeklerden Sonra Yapılan Yanlışlar!

  Yemeklerden Sonra Yapılan Yanlışlar!

  Kısacası; yıllardır yapmış olduğunuz yemek sonraki alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gerekiyor çünkü sağlık için oldukça önemli olan bu uygulamalar maalesef ilerde sorun ... Daha