beyaz

Horlama Nasıl Engellenir?

 • Sağlık
 • 0
 • 2K
 • 1

Horlama Nasıl Engellenir?

Horlamak sağlık açısından önemli olan bir rahatsızlık olarak ortaya çıkar. Aynı zamanda etrafında bulunan ya da yanında olan kişileri rahatsız eden bir durumda yaratmaktadır. Horlama uzun  süre devam ediyorsa mutlaka bir hekime görünmekte fayda vardır.  Horlamadan kurtulmak için bazı uygulamalar yapabilme imkanı da bulunmaktadır.

Gece yatmadan önce mutlaka sıcak bir duş almak iyi gelecektir. Uyanık olma halinde geniz ve boğazda bulunan hava akımının daralması vücut tarafından oluşturulur. Daralmış olan hava deliklerinden nefes almaya çalışma anında horlama ortaya çıkar. Sıcak bir duş yapmak kanalların açılmasını sağlayarak faydalı olur. Son durulanma suyuna da tuzlu su ilave ederseniz daha rahat nefes alma imkanı bulabilirsiniz.

Ayrıca horlamanın en büyük etkisi sırt üstü yatma  pozisyonunda ortaya çıkmaktadır. Bu durumda boğaz yolu kapanır ve dile baskı yaparak horlamaya neden yaratır. O nedenle sırt üstü yatmayı bırakabilirsiniz. 

Ayrıca gün içerisinde bol miktarda su tüketmek gereklidir. Çünkü boğaz kuruluğu ağzın açılması ile uyurken boğaza kadar kurumaya neden olur. Ve bu da horlamaların oluşmasına etkendir.  

Yatakta ve uyunan ortamda ortaya çıkan tozlar da horlamaya neden yaratabilir. Ayrıca farkında olmadan alerji olmaya da etken yaratmaktadır. O nedenle mutlaka yattığınız ortamın tozdan arındırılmış olmasına dikkat edin. 

Yatak odanızdaki ortamı mutlaka nemlendirmeniz gereklidir. Kuru hava ve çok fazla sıcak olması horlama nedeni olarak ortaya çıkar. Bunun için  hava temizleme cihazlarından faydalanabilirsiniz. 

Horlamanın bir nedeni de aşırı alkol almaktır. Mutlaka uyumadan 4-5 saat öncesinde Alkol  almayın!

Aldığınız tüm önlemlere rağmen horlama hala devam ediyorsa bunun için bir uzmanla görüşmelidir. Sorunun çözülmesi için veya horlamaya neden olan bir hastalık olup olmadığına dair araştırma yapılması gereklidir. Bazı durumlarda uyku apnesi de horlama nedeni olarak ortaya çıkar. Geniz eti gibi bir takım sorunlar da horlama nedenleri arasında yer alabilmektedir. Ayrıca Aşırı kilo sorunu, sinüslerde tıkanma, burunda şekil bozukluğu gibi anormallikler de horlama yaratmaya etken olabilmektedir.

İlgili yayınlar

  • 1
  Yalan Söylemek Bir Hastalık Mıdır?

  Yalan Söylemek Bir Hastalık Mıdır?

  Yalan söyleme; uzmanlar tarafından dürtü kontrol bozukluğu hastalığı olarak belirtiliyor. Yalan söylemenin bir tedavisi bulunmaktadır. Yalan söyleyen kişi çevresinde ... Daha

  • 2
  Üzerlik Tohumu Anadolunun kıymetlisi

  Üzerlik Tohumu Anadolunun kıymetlisi

  Hayli ilginç özellikleri olan bir bitkidir üzerlik otu. En ilginç özelliklerinden birisi oldukça bilimsel nitelikte olup, arkeologların işine yaramaktadır. Arkeologlar, ... Daha

  • 0
  Limon Suyunun Mucizevî Faydaları!

  Limon Suyunun Mucizevî Faydaları!

  Limon yüksek oranda zengin bir C vitamini deposudur. Bunun yanı sıra limon suyu birçok açıdan da fayda sağlamaktadır. Özellikle kilo ... Daha

  • 1
  Böbrekleri korumanın 10 etkili yolu

  Böbrekleri korumanın 10 etkili yolu

  Böbrekler onca ilaç kullanımının arasında belki de en çok ihmal edilen organlarımız. Ancak basit formüllerle böbreklerinizin ömrünü uzatabilirsiniz