beyaz

Buzun Cilde Faydaları

 • Sağlık
 • 0
 • 1K
 • 0

Buzun Cilde Faydaları

Buz; özellikle içeceklerde kullanılan ancak bunun yanı sıra kan dolaşımını sağlamada da etkili olan ve ayrıca cilt için de faydalı olan suyun katı halidir. Birkaç kalıp buz; cildiniz üzerinde oldukça büyük etkiler yaratabilir. Yoğun bir gece sonrasında sabahları buz gibi soğuk bir su ile yüz yıkamak oldukça faydalıdır. İşte buzlu suyla dolu olan bir kâsede birkaç saniye yüzünüzü bekletmek özellikle göz torbalarını ve şişkinliklerinizi ortadan kaldıracaktır.

Birkaç buz kalıbı kullanarak gözaltlarınıza nazik bir şekilde buz kompresi yapmak etkili bir uygulama olacaktır. Ayrıca buz kalıplarını yeşil çayla da yapabilirsiniz. Yeşil çayla gözaltı morlukları ve şişlikleri için oldukça etkilidir.

Yüzde aniden ortaya çıkan sinir bozucu olan sivilceler ve akneler için bir küp buz kullanabilirsiniz. İyileştirmesini sağlamaz ancak ağrısını gidermeye ve şişliğini indirmeye yardımcı olabilir. Gün içerisinde beş on dakika sivilcenin üzerinde buz kalıbı tutabilirsiniz.  

Buz kalıpları ayrıca serinletici ve canlandırıcı bir peeling özelliği taşır. Bunun için sebzelerden yararlanmanız gerekir. Çilek, salatalık gibi meyveleri bir miktar su içerisine koyarak blenderdan geçirin ve buz kalıplarını doldurun. Buzlu tuttuktan sonra  yüzünüzde buz kalıplarını gezdirin buz eridikçe sebze ve meyvelerin yaratmış olduğu önemli doku ortaya çıkıyor ve doğal bir peeling görevi üstleniyor.

Aloe vera jelini buz kalıplarına koyarak dondurabilir ve güneş yanıkları için de bu buz kalıplarını kullanabilirsiniz. Güneş yanığı olan bölgelerinizde rahatlatacak bir etkiye sahip olan buz kalıpları ile yapılan bu uygulama sizi rahatlatacaktır.

İstediğiniz her tür sebze ve meyveyi kullanabilirsiniz. Püre haline getirdikten buz kalıplarında dondurun ve sonra uygulayın! Bu sayede hem buzun canlandırıcı etkisini kullanmış olacak hem de kullandığınız sebzelerin ve meyvelerin cildinizde yaratacağı değişikliği fark edeceksiniz.

Yazın bunaltıcı  sıcaklığı sonrasında sizi rahatlatacak ve ferahlatacak bir masaj içinde buz kalıplarını kullanabilirsiniz. Uzun bir banyo havlusuna buz kalıplarını sararak birkaç damla lavanta yağı ekleyerek her akşam yatmadan öncesinde yüz ve boyun bölgenizde masajlar yapabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde kan dolaşımınız dengelenmiş olacak ve uykuya dalmanıza da yardımcı olacaktır.

İlgili yayınlar

  • 1
  D Vitamini Eksikliği Belirtileri

  D Vitamini Eksikliği Belirtileri

  D vitamini vücut için gerekli olan önemli vitaminler arasında yer alır. Yaygın bir sorun olmasına rağmen D vitamini eksikliği çok ... Daha

  • 1
  Saçların Uzamasını Sağlayan Doğal Yağlar

  Saçların Uzamasını Sağlayan Doğal Yağlar

  Doğal yağlar özellikle mucizevî etkileri sayesinde son dönemlerde her alanda kullanılmaya başlayan ve önemli etkileri sayesinde beden sağlığı, saç ve ... Daha

  • 1
  Tarçın ve Bal Mucizesi

  Tarçın ve Bal Mucizesi

  Bal ve tarçının faydaları Tarçınlı bal tek kelime ile mucizevi doğal bir ilaç. Kanserden kilo vermeye, kalp hastalıklarından kolesterole, soğuk ... Daha

  • 1
  Yemeklerden Sonra Yapılan Yanlışlar!

  Yemeklerden Sonra Yapılan Yanlışlar!

  Kısacası; yıllardır yapmış olduğunuz yemek sonraki alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gerekiyor çünkü sağlık için oldukça önemli olan bu uygulamalar maalesef ilerde sorun ... Daha