beyaz

Uçuğa ne iyi gelir, uçuk nasıl önlenir?

  • 0

Uçuğun önce tanımını yapmalı sonra ne iyi gelir onları öğrenmeliyiz.Uçuk herpes simpleks virüsünün neden olduğu bir cilt rahatsızlığıdır.Bu virüs vücuda girdikten sonra uykuya yatar..Uçuk soğuk algınlığı,stres,güneşe maruz kalma,vücudun bitkin düşmesi gibi nedenle ortaya çıkar.Uçuk genellikle cildin ince deriye sahip olduğu yerlerden çıkar özellikle dudak kenarlarından çıkar.

Uçuğa Ne İyi Gelir

Buz

Uçuk ağrının yanı sıra dudakta yanmaya da neden olabilir. Buz tutmak uçuğun üzerindeki derinin hem nemlenmesini hem de yanmasının geçmesini sağlar.Uçuk için temiz bir peçeteye sarılmış şekilde buz basıkları yapmak uçuğa iyi gelir.

Aloe vera

1 çay kaşığı alo vera jelini direkt olarak uçuğun üzerine uygulayabilirsiniz.
Süt

Süt de uçuklara oldukça iyi gelen bir besin maddesidir. Pamuğa soğuk süt damlatıp uçuğun üzerinde 2-3 dakika tutun.
Nane yağı

Uçuğu su ile temizleyin. Ardından pamuğu önce suya sonra da nane yağına batırıp uçuğa sürün. Günde 2 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Mısır nişantası

1 kaşık mısır nişantası ile 1 kaşık içme suyunu karıştırıp macun haline getirin. Yatmadan önce uçuğunuza sürün. Uyandığınızda da nazikçe durulayın.
Vanilya

Vanilya özü uçuğa neden olan virüsün çoğalmasını engeller. Pamuklu çubuğun ucuna sürdüğünüz vanilyayı direkt olarak uçuğa uygulayın ve 1-2 dakika bekletin. Günde 4 kez uygulayabilirsiniz.

Diş fırçanızı değiştirin

Diş fırçası, uçuk virüslerinin taşınması için ideal ortam oluşturur. Uçuğunuz çıktıktan sonra temiz bir diş fırçasına geçin. Uçuk geçtikten sonra tekrar fırçanızı değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Uçukta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçuğa ellenmemelidir çünkü uçuk yayılabilir ve bulaşabilir.Uçuklu iken küçük bebeklere temas etmeyin çünkü uçuk çocuklara zararlıdır.

İlgili yayınlar