beyaz

Umut Kaybolduğunda Ne Olur?

  • 1

Umut Kaybolduğunda Ne Olur? 

Umut; her insanın içinde var olan ve kişinin içerisinde bulunduğu çevreye hayat tarzı, dini ve ahlaki birtakım inanışlarının yanı sıra duygularının farklı şekilde değerlendirilmesine yol açan bir bekleyiştir. Olumlu gelişmelerin olması için umut her zaman insanın içerisinde yer alır. Umudun olması insanı hayata bağlayan ve yaşanan sıkıntılara rağmen ayakta tutabilen en önemli manevi olgudur. Özellikle insanlar umutlarını bir gün gerçek olacağını düşünerek yaşamlarını sürdürürler. Herkesin içerisinde bir umut vardır. Kimisi iyi bir hayat yaşamayı;   kimisi de girdiği bir sınavı kazanmayı umut eder. Bunun gibi daha birçok örnek umut etmeye verilebilir.

Genelde  insanların hayatı içerisinde başlarına gelecek olan olaylar ya da içinde yer  alacak olduğu durumların kendilerine yarar sağlayacağını inanması bazı insanların da bu konuyu dini inanışlar ve ilgili beslemesi önem taşır. Umut etmek genelde psikolojik açıdan da kişinin kendini güvende hissetmesini sağlamış olmaktadır. Gelecekte yaşanacak her türlü güzelliğin ve gerçekliğin umutların oluşmasıyla yaşayacağına inanmış olan kişi; bir şekilde güven ortamı hazırlamaya çalışıyor anlamına gelebilmektedir. Herhangi bir şeyin olmasını istemek umut duygusu için kullanılabilecek bir tabir olabilir. Umut; var olmasını istediğimiz bir oluştur diyebiliriz.

Peki! Umut kaybolduğunda neler olur? Umudun kaybolması hayata bağlılığı azaltan ve zamanla yok eden önemli bir etkidir. Çünkü umudunu yitiren insanlar hayata tutunamazlar ve artık hayatın içerisinde umut edecek bir şey kalmadığı için her şeyi bırakırlar. Bu bir anlamda psikolojik olarak çöküşe geçmek ve daha sonra tamamıyla her şeyin bitmesi ile de ölüme kadar götürebilecek bir duygu sürecidir.

Çünkü insan umut ederek yaşar; istediklerinin gerçekleşmemesi zamana bırakılması ve zaman içerisinde sürekli olarak umudun taze kalması insanı yaşama bağlayan en önemli olgudur. Bu nedenle umudu yitirmek hayattan kopmak; mutluluğu bırakmak her şeyden vazgeçmek anlamına gelir. Umudu her daim canlı tutabilmek için hayatın içerisinde sürprizlerin mutlaka bir şekilde karşımıza çıkacağını düşünmemiz lazım. Çünkü umudumuz olmazsa hayata bakış açımız da sürekli olarak bir karamsarlık ve olumsuzluk ortaya çıkar. Bunları yaşamak da hayattan kopup gitmemize neden olur. Dilerim umutlarımız her zaman taze kalır!

İlgili yayınlar