beyaz

Bir İlişkide Nasıl Davranılması Gereklidir?

 • 1

Bir İlişkide Nasıl Davranılması Gereklidir?

İkili ilişkiler uzun yıllardır devam eden ve farklı cinslerin birbirine karşı sevgisini ve duygularını ifade eden önemli bir paylaşım biçimidir. Son dönemlerde yaşanan birtakım basit yaklaşımlar ilişkilerde artık daha özensiz ve daha sıradan olmaya doğru bir yol alınmaktadır. Yeni ilişki modelleri oldukça basit ve sevgi ve saygıdan uzak sadece menfaat icabı birliktelikleri içeren şekilde olmaya başlamıştır. Tabii ki bu durumu herkes için genellemek yanlış olur. 

Eğer gerçek anlamda düzenli ve sağlıklı bir ilişki yaşamak istiyorsanız; mutlaka karşı tarafa ilginizi, sevginizi ve saygınızı göstermeniz şarttır. Konuşmalarda davranışlarda daha birçok paylaşımlarda sevginin ve saygının olması ilişkilerde sağlıklı bir yol alınmasına etken olacaktır. Kesinlikle ilişki kurarken mutlaka konuşma sırasında doğal olmak ve ayrıca açık ve dürüstçe hitap etmek önem taşır.

İlişkilerde baskı unsuru her iki taraf için de sorun yaratır.  Kişinin nasıl davranması nasıl hareket etmesi ve nasıl giyinmesi gerektiği konusunda birtakım dayatmalar ilişkilerde yıpranmalara ve kopmalara neden yaratabilmektedir.

İlişkinin olgunluk devresi kişilerin birbirine karşı davranışları ile belirlenir. Kişi haklarına saygı göstererek onun sadece bir insan olduğunu unutmamak ve her yaptığı davranışı eleştirisel ya da bencilce müdahale etmek büyük sorunlara yol açabilecektir. Mutlaka ilişkide denge kurulması ve her iki tarafında sağlıklı olarak birbirine açık olması önem taşır. 

Son zamanlarda en çok iletişim biçimi olarak yer alan mesajlaşma ve telefonla iletişim kurmanın bir diğer yoludur; ancak bu iletişimde kesik ve çok fazla duyguları dile getiremeyen ifadeler yer alması bir anlamda kopmalara neden olabilmektedir. Klişeleşmiş sürekli aynı sözleri mesajlarda ve telefonunda kullanmak belli bir süre sonra bayağılaşır. Bunun için ilişkinize renk katacak farklı yollarda bulmanız gereklidir.

Eleştirisel yaklaşmak bir anlamda onun hiçbir şeyini önemsemiyor anlamına gelir bu konularda da dikkat etmek şarttır.  Kendi ayakları üstünde durması gereken her iki taraf da gerektiği durumlarda paylaşımlarda bulunabilir. Ancak tek bir yöne baskı sağlamak ve bir kişinin o ilişki içerisinde her şeyi taşımasını istemek yanlış bir uygulamadır.

 

İlgili yayınlar

  • 0
  İlişkinize Romantizm Katabilirsiniz!

  İlişkinize Romantizm Katabilirsiniz!

  İçinizde yine hala o eski Türk filmlerini izleyenler kesinlikle var. O filmlerde anlatılmakta olan çeşitli aşklardan etkilenerek, sürekli aynı filmi ... Daha

  • 1
  İlişkiniz Artık Bitmeli Mi?

  İlişkiniz Artık Bitmeli Mi?

  İlişkiler bazı durumlarda mutsuz olmasına rağmen sürmeye devam eder. Genelde ilişkide bir mutsuzluk hâkimdir Ancak iki taraf da bu ... Daha

  • 0
  Gerçekten Ayrılmayı İstiyor Muydunuz?

  Gerçekten Ayrılmayı İstiyor Muydunuz?

  Ayrılığınızı düşünüyorken kendinize mutlaka bir soru sormalısınız. O soru da "Onu mu özlediniz yoksa tekrar bir ilişki yaşamayı mı özlediniz?" ... Daha

  • 0
  Kendinize 60 Dakikada Aşık Edin!

  Kendinize 60 Dakikada Aşık Edin!

  Boothman, yapmış olduğu çeşitli araştırmalar da yine çiftlerin üçte biri oranlarındaki birbirlerine ilk görüşte aşık olduklarını belirtmektedir. Yani karşınızdaki kişileri ... Daha