beyaz

Aşk İlk Önce Nerede Başlar?

  • 0

Aşk İlk Önce Nerede Başlar?

‘’Aşk gözde başlar kalpte ilerler’’ sözü boşuna söylenmemiştir.   İlk olarak gözde başlayan aşk karşılıklı beğeni şeklinde yürekte oluşan kıvılcımların ve heyecanın etkisiyle kalpte ilerlemeye başlar. Aşkın genelde mekânı da yoktur. Aşkta birleşme ve kavuşma söz konusu olmaz. Çünkü aşkın özgürlüğü vardır. Aşk özgürlüğü sever; yürekte ilerledikçe yapılabilecek delilikler aşkla beraber de artar. ‘’Aşkla evlendim’’ diyen birçok kişi belli bir süre sonra aşkın bittiğini söyler. Çünkü aşk gerçekleri görmez ve sadece verdiği melankolik duygular içinde çok daha güzel hayalleri içerir.

Evlilik aşkı öldürür mü? Sözü gerçekten ‘’evet’’ olarak cevaplanacak kadar doğrudur. Çünkü evlilikte aşkın yerini sevgi ve alışkanlık alır. Aşk özgürlüğü sevmesi nedeniyle  birlikte yaşamayı içinde barındırmakta zorlanır. Özgürce hareket ettiği zaman daha alevlenir ve sonsuza dek güçlenir. Aşk gözde başladığında bir kaç dakika yeterlidir; daha sonra kalbe ilerlediğinde artık  tümüyle bedeni ele geçirir. Özellikle ‘’Aşk bedene girince beyin tatile çıkar’’ diye boşuna söylememişler. Çünkü aşk geldiğinde her şey mantık dışına dahi çıkabilmektedir. Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin, Aslı ile Kamber ölümsüz aşkları ile efsane olmuş  kişilerdir. Aşkın efsane olması için kavuşma olmaması gerekir. 

Aşkın evlilik içerisinde bitmesinin en önemli nedeni ise kişilerin birbirlerine istedikleri kişiye dönüştürebilme çabası içerisine girmesi ile ortaya çıkar. Genelde aşkla sevdiği bir insanın ilk aşık olduğunu sandığında görmediği tüm yönleri evlendiğinde olumsuz bir bakışa dönüşür. Bu nedenle Aşk yerleşik düzeni sevmez. Aşk özgürce  uçabilmeyi  ve kanat çırpmayı ister. Aşkın kanatlarını koparmaya çalıştığınız zaman aşk ölür.  Bu nedenle aşkı ölümsüz kılan tüm hisler aşkı özgürce yaşamakla sağlanır.

Aşkta beklenti yoktur. Aşkta karşılık yoktur.  Tüm duygular sadece hissedildiği için yaşanır. Aşkı en büyük yapan özelliği  kişiselleştirme olmamasıdır.  Karşılık beklemeden ve sadece aşkla sevmek ancak yüreği geniş ve sadece aşkı hisleriyle yaşayanlar için var olur. Günümüz aşkları artık aşktan çok öte sadece adı aşk olsun diye yaşanan aşklardır.(!)

 

İlgili yayınlar