beyaz

Yeni aldığınız Kıyafetleri Mutlaka Yıkayın!

  • Güncel
  • 0
  • 1K
  • 1

Yeni aldığınız Kıyafetleri Mutlaka Yıkayın!

Mağazalardan  alışveriş yaptıktan sonra kıyafetleri hemen giyiyorsanız; oldukça yanlış bir davranışta bulunuyorsunuz demektir. Çünkü mağazalarda satışa sunulan kıyafetler birçok kişi tarafından denenmektedir. Bu nedenle denenen kıyafetler üzerinde özellikle deneyen kişilere ait olan bakteri kalıntısı, maya gibi ve bunun yanı sıra dışkının da olma ihtimali birçok açıdan tehlike yaratıyor. Özellikle mayo ve iç çamaşırlarında bu durumlar çok daha fazla söz konusu olabiliyor. Birçok kıyafet insanlar tarafından denenmesi nedeniyle bakteri ve mikrop barındırabiliyor. Gözle görülmeyen ancak vücutta birçok yere temas edebilen bu mikroplar; daha çok insanların kasıklarına kadar temas edebilen bu bakteriler hastalık yaratabiliyor.

Dışarıdan aldığınız kıyafeti denemeden giydiğiniz takdirde birçok mikrop vücudunuza bulaşabiliyor. Özellikle denenmiş kıyafetlerden birçok hastalığı da kapmak mümkün! Bu durum yapılan araştırmalar sonrasında açıklanmış bir bulgu olarak yer almaktadır.

Kıyafetlerde bulunmuş olan kalıntılardan en önemlileri MRSA bakterisi(Hastane mikrobu), Salmonella bakterisi, Beta mikrobu, bit ve uyuz, mantar enfeksiyonları, noro virüsü ve ishal virüsü olarak ortaya çıkabiliyor. Bu mikroplar bağışıklık sistemi ile yok edilebiliyor;  her temas edilen bakteri hasta edecek anlamına gelmiyor  ancak yine de bağışıklık sisteminin zayıf olduğu dönemlerde bu riskin oluşabilmesi mümkün olabilmektedir.

Ayrıca yeni kıyafetler üzerinde oldukça fazla kimyasal atıkların olması yıkanmadan giyilmesi halinde deriye daha hızlı nüfus edebiliyor. Tekstil sektöründe kullanılan azo anilin boyalar ciltte oldukça fazla alerji ve tahriş yaratabiliyor. Eğer hassas bir cilde sahipseniz; bu boyalar vücudun koltuk altı, bilek, boyun kısımlarında kızarıklık ve kaşıntılara neden yaratabilmektedir. Ayrıca egzama gibi cilt hastalıkları da oluşturabilmektedir. Bunun yanı sıra kıyafetlerde ortaya çıkan önemli  kimyasal ise triklosan!Dezenfektan olarak kullanılmış olan bu  kimyasallar bazı tekstil ürünlerinde maalesef ki yer almaktadır. Kanser yapıcı etkisi olan bu kimyasallar  tekstil sektöründe kullanılıyor.

Organik kıyafetler olarak da satılması tamamen masum olduğunu göstermiyor Çünkü organik kıyafetlerde pamuk üretiminde kullanılan böcek ilacı artıkları bulaşma ihtimali de bulunabilmektedir. O nedenle mutlaka alınan her türlü tekstil ürününü  doğru sıcaklıkta yıkamanız önemli bir önlem olarak yer alacaktır.

İlgili yayınlar