beyaz

Türklerin Asya Kıtası'nda Vizesiz Gezebileceği Ülkeler

  • Güncel
  • 0
  • 3K
  • 2

Dünya nüfusunun %60'ını barındıran kıta... Dünyanın en yüksek dağına, en derin gölüne ev sahipliği yapan Asya Kıtası'nda vizesiz gezebileceğiniz ülke sayısı bir hayli çok! Kökenlerimizin beşiği, Avrupa'dan sonraki en yakın komşumuz Asya keşfedilmeyi bekliyor! İşte Asya'da vizesiz gidebileceğiniz ülkeler...Kökenlerimizin beşiği, Avrupa'dan sonraki en yakın komşumuz Asya keşfedilmeyi bekliyor! İşte Asya'da vizesiz gidebileceğiniz ülkeler...


AZERBAYCAN 
Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu olan Türkiye vatandaşları; Azerbaycana vizesiz gider ve her gidişde 90 gün kala bilirler. 
Umuma mahsus pasaportu olan Türkiye vatandaşları; harç ödemeden Azerbaycana 30 günlük giriş vizesi ile gidebilirler. Bu müracaatlara en geç 3 iş günü içinde bakılır.
Batı Asya ile Doğu Avrupa'nın kesişim noktası olan Kafkasya'da yer alan Azerbaycan'da Hazar Denizi'ni görme fırsatınız da olacaktır. Zengin bir kültüre sahip Azerbaycan'da gezilecek yerler: Bakü, Gence, Şeki, Şirvan, Naftalan.

BAHREYN 
Resmi adıyla Bahreyn Krallığı, Asya'da, Basra Körfezi'nde yer alan bir ada ülkesi. Bahreyn'in güneydoğusunda Katar, batısında Suudi Arabistan yer alıyor. "Bahreyn" Arapça bir kelime olup "iki denizin arasında" anlamına geliyor. Arap ülkeleri arasında adalar üzerine kurulu tek ülke.

LÜBNAN 

Doğu Akdeniz kıyısında bir Arap ve Ortadoğu ülkesi. Gece hayatı ve yemekleriyle dikkat çeker.

GÜNEY KORE

KUVEYT 

Arabistan Yarımadası'nın kuzeydoğusunda, Basra Körfezi kıyısında yer alan ülke. Yazın şimal rüzgarı sebebiyle kum fırtınasına tanık olabilirsiniz. Gitmek için en ideal dönem ilkbahar ayları. Ziyaretçilerin şeriata uygun giyinmeleri beklenir.

MAKAO

MALDİVLER

Hint Okyanusu'nda 1.200 adadan oluşan ve son yıllarda Türkiye'de oldukça popüler olan balayı adresi.
ERMENİSTAN 

Resmî adıyla Ermenistan Cumhuriyeti Güney Kafkasya'da denize kıyısı olmayan bir ülke. Başkent Erivan dışında Garni, Geghard görülmesi gereken yerler arasında.

FİLİPİNLER 

Filipinler, resmî adıyla Filipinler Cumhuriyeti, Pasifik Okyanusu'nun batısında yer alıyor. Filipinler’de balina ve köpekbalıklarıyla yüzme gibi şahane deneyimler yaşayabilirsiniz. Manila, Banauei, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan çeltik tarlaları ile ünlenmiş Batad, Filipinler'in en büyük adası Palawan'da unutulmaz bir tatil yaşayabilirsiniz!

İRAN 

Ambargoların kalkmasıyla komşu ülke İran’la yalnızca ticaret yolu değil turizm kapıları da açıldı.

KATAR 

Yazın çok sıcak olduğundan Ekim - Aralık dönemi Katar'a gitmek için ideal zamanlar.

KIRGIZİSTAN 

Ülkenin kuzeyindeki Isık göl ve Tanrı dağları ziyaretçilerine eşsiz manzaralar sunuyor. Orta Asya'ya ilgi duyuyorsanız Kırgısiztan'a uğramadan dönmeyin...

KAMBOÇYA 

Dünyanın en görkemli yapılarından 1000 yıllık Angkor tapınağı, Kımer mirası ve Apsaralar görülecek yerler arasında.

DOĞU TİMOR 

Güneydoğu Asya'da Timor adasının doğusu, Atauro ve Jaco adaları ile Oecussi-Ambeno bölgesini kaplar. Yağışlı sezonda sel ve heyelan olabilir, o zamanlar gitmemeye dikkat edin. Aralık'tan Nisan'a kadar yağışlar sürer.

HONG KONG 

Hong Kong, Asya'nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezi. Çin yılbaşı'na denk gelirseniz, şahane bir görsel şölene şahit olabilirsiniz!

ÜRDÜN 

Ortadoğu'da bulunan bir Arap ülkesi. Keşfedilmeyi bekleyen gizemli ve değerli bir ülke...

KAZAKİSTAN 

Bahar ve yaz ayları Kazakistan seyahati için en uygun zamanlar. Mutfağı nefis olan Kazakistan'dan beşparmak isimli et yemeğini yemeden dönmeyin.

MALEZYA 

Hem kültürel hem de doğal güzellikleri açısından en çok turistin geldiği Asya ülkelerinden biri.

MOĞOLİSTAN

SRİ LANKA 

Sri Lanka, Hint Okyanusu’nda Hindistan’ın güneyinde bulunan bir ada ülkesi. Kendine özgü geleneklerini korumayı başarmış. Çay tarımı ve balıkçılık ülkenin önemli gelir kaynaklarından. Sopa üzerinde balık avlayan balıkçıların ülkesi Sri Lanka...

TACİKİSTAN

TAYVAN 

Doğu Asya'da Çin'in ve Japonya'nın güneyinde, Filipinler'in kuzeyinde bir ada...

NEPAL 

Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti, Güney Asya'da Çin Halk Cumhuriyeti ile Hindistan arasında yer alan bağımsız bir ülkedir. Ülkenin sınırları içinde dünyanın en yüksek noktası olan Everest tepesi (8848 metre) yer alıyor.

JAPONYA 

Başkent Tokyo’nun yanı sıra Kyoto ve Osaka, her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Güneşin doğduğu ülke Japonya'da bambu ormanı içinde kaybolabilir, Kyoto'da nefis bir sonbahar manzarasına şahit olabilir, devasa tapınakları gezebilirsiniz.

İlgili yayınlar