beyaz

Kişisel Gelişim Nedir?

  • Güncel
  • 0
  • 4K
  • 1

KİŞİSEL GELİŞİM NEDİR?

      Kişisel  gelişim bireyin kendini tanıma noktasından başlayarak , kendini geliştirmek istediği noktaya kadar ilerlediği yoldur. Yaşam boyunca sürer. Çünkü insan istekleri sınırsızdır ve geliştirmek isteyeceği konu sürekli yenilenir ya da farlılaşabilir. Her birey kendini  farklı konularda geliştirebilir. Bu gelişimleri gideceği kurslarla, okumayı tercih edeceği kitaplarla yapabilir. Okumayı tercih edeceği kitaplar, dergiler, gazeteler kısaca yazılı anlatımlar gelişiminin ilk yapı taşlarını oluşturacaklardır. Kişisel gelişim kendini tanımakla başlar sözünü unutmamak gerekir ki bu önemli bir cümledir. Kendini tanımak, eksik olduğunu düşündüğün konuları belirleyerek, gelişimin için ilk adımı atman önemlidir. Kişi kendini çok yönlü olarak geliştirmeye hazırdır. Bu kişilerin zamanla özel yaşantıları, iş hayatları, hayata bakış açıları değişir. Kendilerine olan güvenleri yükselir ve topluma faydalı bireylere dönüşürler. Başlarına gelebilecek olayları bile birçok açıdan değerlendirip, kendisine en fayda sağlayacağı şekilde yön vermeye çalışırlar. Son zamanların NLP olarak adlandırdığı kendini tanımayla başlayan bir metodoji vardır.  Nlp de amaç kişiye özgü becerileri ve yetenekleri ortaya çıkararak; duygu, düşünce ve davranışları olumlu bir şekilde geliştirerek , hedef odaklı bir şekle dönüştürmektir. NLP ‘ nin açılımına baktığımızda:

 Neuro: İnsanların beşduyu organıyla algılayabildiği, yönetim merkezi beyni ve sinir sistemini bize anlatır.

 Linguistic: Yaşamın süresince, yaşadığın deneyimlerin kelimelerle vurgulanması,değişim süreçlerindeki etkisi diyebiliriz.

Programming: Kişinin değiştirmek istediği değişiklikleri,duygu,düşünce ve davranışlarımıza ,bilinçli veye bilinçsiz yeniden mantık çerçevesinde  programlama şeklinde açıklayabiliriz.

     NLP metodojisi ile çalışmaya başlayan kişiler bir takım ilkeleri doğru kabul ederler. Evrene doğru mesajlar verilmesi ve istenmesi esası vardır. Kişi öncelikle kendine sorular sormaya başlar ve evrenden istediklerini güzel anlamlı sözlerle dile getirir. Bu değişikliğin başlangıç noktasıdır.  Kişi kendini değişime hazırlamaya başlar ve istediği konularda kendini geliştirmeye başlar. Unutmayalım ki her türlü gelişimin başlangıcı kendini hazırlamak ve bu hazırlığı istemekle başlar. Nlp ile ilgili bir çok kitapta bulmakta mümkündür. Birçok psikolog bu dalda araştırmalar yapmış ve hastalarına da Nlp’nin bazı tekniklerini önermişlerdir. Çevremizde de birçok Nlp merkezleri açılmış ve bununla birlikte bu felsefeye inananların sayısı artmıştır.

İlgili yayınlar